AŞK...

February 13, 2017

 

Korkmayın bu bir Sevgililer Günü yazısı değil :)

 

Bu AŞK başka AŞK! Bu AŞK Kenan Doğulu “AŞK” ı...

 

Ne demişti kendisi bir markanın reklamı ve sonrasında çıkardığı şarkısında? “NE YAPARSAN YAP, AŞK İLE YAP”...

 

Uzun sure hepimizin ağzına slogan olan bir cümle oldu bu, öyle değil mi? Hadi dönüp bakalım birlikte:

 • Gerçekten yaptığımız şeyi aşkla yapıyor muyuz?

 • Yaptığımız işi seviyor, sevdiğimiz işi mi yapıyoruz?

 • Aşkla yapılan şeyler gerçekten daha mı güzel oluyor?  

 • Bir şeyi aşkla yapınca daha başarılı oluyor mu insan?

 • Bir işi aşkla yaptığımızda, karşımızdakiler de bunu hissediyor mu?

 

Hep duyduğumuz bir cümle vardır: YA SEVDİĞİN İŞİ YAP, YA YAPTIĞIN İŞİ SEV / DO WHAT YOU LOVE, LOVE WHAT YOU DO!

 

İnsanın işini gerçekten sevmesi, her sabah severek geldiği bir işi olması, yaptığı, ürettiği şeylerden mutlu olması gerçekten önemli. Aksi halde, ertesi gün yine aynı yere, istek ve heyecanla gelmek çok zor olsa gerek…

Ben şu anda şanslılardan biriyim sanırım! İşimi seviyorum, yaptığım işten gerçekten çok keyif alıyorum ve kendi adıma yapabileceğim en iyi işlerden birini yaptığımı düşünüyorum. İnsan Kaynakları gerçekten bilerek seçtiğim, severek çalıştığım bir alan.

Şimdi bir 17 sene kadar geri gidecek olsam, büyük ihtimalle yine İnsan Kaynakları alanını seçerdim…

 

 

 

 

 

 

(Aramızda kalsın, 17 yıl değil de, orta okul yıllarıma dönsem konservatuara gitmek, ses sanatçısı olmak isteyebilirdim. Neyse ki geçen yıl bir koroya dahil olarak bir yerinden yakaladım şarkı söylemeyi…)

 

 

 

 

 

Bence işini severek, aşkla yapmak, insanın işi ne olursa olsun mutlaka iş sonucunda bir fark yaratıyor. Hep şunu farkettim, işini aşkla yapan insanlar her zaman çevresine pozitif bir enerji yayıyor, yüzleri gülümsüyor, insanlar da onların çevresinde olmaktan mutlu oluyor, ortaya başarılı iş sonuçları çıkıyor. İster bir bankada çalışalım, ister bir perakende şirketinde, ister bir reklam ajansında...  İster film çekelim, ister kitap yazalım, ister akademisyen olalım, her alanda, işimize duyduğumuz aşk işimizde fark yaratmamızı sağlıyor.

 

İşini severek yapan bir insanlar her ortamda hemen diğerlerinden ayırt ediliyorlar. Bir mağazaya girdiğimizde bizimle ilgilenen kişinin işini sevmesi, anında bize yansır. Eminim hepinizin şu an aklına gelen, pozitif ve negatif örnekler vardır. Yine bir restoranda sipariş verdiğinizde, bir alışverişte kasa işleminde işini severek yapan ve yapmayan kişiler arasındaki farkı hemen hissederiz.

 

Peki her zaman insanın işini severek, aşkla yapması kolay mıdır? Maalesef çok değil. Bunun için insanın kendini iyi tanıması, nelerden keyif aldığını iyi bilmesi, anlaması, zaman içinde doğru kararlar alması, yanlış karar aldığını düşündüğü anlarda geri dönecek cesareti bulması önemli. Yaşadığımız hayatta çok büyük bir vaktimizi işimize ayırdığımızı düşününce, gerçekten bizim için doğru bir alanda, doğru bir ortamda, doğru kişilerle olmak, hayatımızın genelinde mutlu olmak için çok önemli.

 

Peki "işini aşkla yapıyor" dendiğinde aklınıza gelen örnekler var mı? Benim ilk anda gelen örneklerim var: Steve Jobs, Richard Branson, Oprah Winfrey, Roger Federer, Christopher Nolan, Fazıl Say, Nuri Bilge Ceyhan, Semih Saygıner, Muhtar Kent, Hidayet Türkoğlu ve daha niceleri... Hepsinin ortak özelliği işlerini aşkla yapmaları, sevdikleri işi yapmaları, yaptıkları işi sevmeleri ve azimleri hiç şüphesiz...

 

 

Artıları/Eksileri olan ama her biri alanında başarılı bu kişilerin en önemli ortak yanı işlerini aşkla yapıyor olmak ve burden gelen başarı hikayeleri. İşimizi aşkla yapalım, biz de kendi hikayemizi yazalım!

 

Son olarak birkaç tavsiye:

 • Kendinizi iyi tanıyın, nelerden keyif alıp, nelerden almadığınızı anlamaya çalışın.

 • Yapacağınız işi doğru seçin. Doğru bir işi seçmediğinizi hissediyorsanız, yeni bir şeye başlamak için geç kalmayın. Cesaretli olun! Kendinizi sevmediğiniz bir şeye tutsak etmeyin.

 • Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya çalışın. Unutmayın başarı işinizi daha çok sevmenize her zaman destek olacaktır.

 • Hiç bir zaman “oldum ben” demeyin, her zaman öğreneceğiniz yeni bir bilgi olduğunu unutmayın. Kendinizi, bilginizi yenilemek size hep iyi gelecektir.

 • İşinizde bir hata yaptığınızda, ne kendinize, ne de işinize küsün. Bunu sadece bir “hata” olarak kabul edip, ders alın. Sonrasında daha iyisini yapmaya çalışın. Yolunuza devam edin. Küçük bir hatanın sizi sevdiğiniz bir işten uzaklaştırmasına izin vermeyin.

 • Zor zamanlarda asla pes etmeyin. Aşılan zorluklar, başarınızı daha kuvvetli şekilde hissetmenize, yaptığınız işi daha iyi yaptığınızı hissetmenize ve daha çok sevmenize fırsat verecektir.

 • Her zaman kendinize zaman ayırın. İş dışında seveceğiniz, kendinizi zenginleştirecek, enerjinizi arttıracak şeyler bulun. Buradan gelen enerjiyi işinize katmayı deneyin. Enerjinizi işinize yansıtın.

 • Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın.

 • Ne yaparsanız yapın, yüzünüzde bir gülümseme ile yapın.

 • Ne yaparsanız yapın, aşk ile yapın!

Sevgiler

Selda

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

"Çalışan Bağlılığı" dediğimiz aslında yaman bir çelişki...

January 16, 2017

1/4
Please reload

Son Paylaşımlar

March 8, 2017

February 13, 2017

December 25, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square