Bir yılın daha sonuna gelirken ...

December 27, 2016

 

 

Yine bir yıl sonu zamanında pek çoğumuz çam ağaçlarımızı süsledik, sevdiklerimiz için hediye alışverişlerimizi tamamladık ve yılbaşı gecesi için planlarımızı yaptık.

 

Sahi, ne çabuk geldi yine yeni yıl.. Halbuki geçen sene bu zamanlar daha dün gibi yakın değil mi? Yine aynı hazırlıkları yapmış ve 2016'dan beklentilerimizi, dileklerimizi konuşmuş, çoğumuz sevdiklerimizle bir arada gece 12 de, 10'dan geriye doğru saymıştık heyecanla...

 

10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 ve 2016'ydı..

 

Şimdi koca bir yılı tamamlamak üzere olan bizler, yine yeni bir yılın heyecanı içerisindeyiz...

 

Peki ya 2016?  Nasıl bir yıl oldu bizim için? Planladıklarımızın ne kadarı gerçekleşti? Neler hayal ettik, neler diledik yeni yıldan ve neler yaşadık? 

Ülke olarak zor günler geçirirken, bir yandan bireysel anlamda planladığımız, hayal ettiğimiz şeylerin ne kadarı gerçek oldu?

 

Yeni bir yılın kapısından içeri girerken, geriye dönüp şöyle bir bakmalı insan.

Meşhur Yeni Yılda Yapılacaklar Listemizde (New Year Resolution List) neler vardı acaba? Aşağıdakiler olabilir mi?

 

 

 • Spora başlamak

 • Diet yapmak, kilo vermek

 • Sigarayı bırakmak

 • Para biriktirmek

 • Ev almak

 • Evlenmek

 • Çocuk sahibi olmak

 • Yogaya başlamak

 • Daha çok kitap okumak

 • Daha çok seyahat etmek

 • İşi bırakmak veya daha havalısından "sabbatical yapmak"

 • Yeni işe başlamak

 • Dünyayı gezmek

 

Geleceğinizi tahmin edebilmenin en iyi yolu, onu yaratmaktır.

(Stephen Covey)

 

Geleceğimizi yaratmak için neler yaptık 2016'da? Dönüp baktığımızda, yaptığımız listelerdeki aksiyonlardan ne kadarını hayata geçirdik? Daha iyi bir bugün ve yarın için hangi yeni adımları attık hayatımızda? Eveeeet, herkes şöyle bir düşündü mü??? Umarım şu an yüzleriniz gülüyordur ve umarım listelerinizde yer alan en az 2-3 şeyi hayata geçirebilmişsinizdir.

 

"Peki ya sen Selda, senin listende neler vardı?" dediğinizi duyar gibiyim!

 

Evet! Benim tam böyle bir listem olmasa da, aklımda bir takım düşünceler vardı.

Daha çok seyahat etmek, yeni yerler görmek, elbette diete başlamak (hiç bitmeyen bir sendrom halinde) ve birkaç şey daha... Bunların bir kısmını da gerçekleştirdim.

 

Ama şimdi sizlerle 2016'da aslında öyle net bir şekilde planlarımda olmayan, ama hep aklımın bir köşesinde olup, bu yıl gerçekleştirme fırsatı bularak, adım attığım 3 güzel şeyi paylaşmak istiyorum.

 

Belki çok büyük adımlar değil bunlar, ama her biri bir başlangıç. Kim bilir bugünün bu ufak adımları, belki  de yarınki yolculuklarımda benim için anlamlı adımlar olabilir...

 

Önemli şeyler bir anda yapılamaz, ufak şeylerin bir araya getirilmesiyle oluşur.

(Vincent Van Gogh)

 

Bu 3 adımdan ilki, uzun zamandır istediğim, aynı zamanda İnsan Kaynakları mesleğime de çok yakın olan, üniversitelerden mezun olacak gençlere iş hayatları ve kariyerleri ile ilgili destek olmak adına Mentorluğa başlamak oldu. Mezun olduğum Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, BUMED aracılığı ile bu yıl 2 öğrenciye (Sevgili Pınar ve Ömer) mentorluk yapma fırsatı buldum. Şimdi bu eğitim dönemi için de yeni 1 öğrencim daha var (Sevgili Efe)...

 

Sanırım belirli bir yaşa gelince, kendisi için ektiklerinin, kazandıklarının başkalarına da bir faydası olmasını istiyor insan. Mentorluk benim için böyle bir şey aslında. İş hayatımdaki edinimlerimi genç arkadaşlarımla paylaşmak, onların kendi yolculuklarına eşlik etmeye çalışmak gerçekten büyük bir mutluluk ve heyecan. Özellikle üniversite öğrencileri ile birlikte olunca bu çok daha keyifli. Aşağıda ilk menteem Pınar ile tanıştığımız güne ait fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

 

 

İkinci adım ise, hiç aklımda olmayan ama aslında çocukluğumdan beri kendimi alamadığım bir şeye doğru atılan bir adımdı. "Şarkı Söylemek". 

 

Ama benim yaşım 39! Bu yaşta şarkı söylemek de nereden çıktı? Çok geç değil miydi acaba?  dedi iç ses hemen burada :)

 

Ama hiç de değilmiş. Bazen böyle kaygılı iç sesleri değil, kalbini dinlemeli insan..(Hatta bazen değil, her zaman..) Sanırım tenis gibi, şarkı söylemeye de her yaşta başlanabiliyormuş. Yeter ki istek olsun...

 

İlerlemenin sırrı başlamaktır.

(Sally Berger)

 

Ben çocukluktan beri kendi kendine evde elinde deodorantla :) veya aile ortamlarında (tabii ki deodorant olmadan) şarkı söyleyen biriydim. Hatta şirket yemeklerinde de birkaç kez sahneye çıkmışlığım vardı.. Ama bunlardan öteye gitmiş birşey değildi şarkı söylemek... Ta ki bu yıla kadar... 2016 Haziran itibari ile özel olarak hizmet veren bir merkezde, bir vokal atölyesine katılmaya başladım. Burada, 20-50 kişilik gruplar halinde koro olarak şarkı söylüyoruz, hem de "çok sesli". Çok kıymetli bir eğitmen eşliğinde çalışıp, hem şarkı söylemenin keyfini, hem de birlikte bir şey başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mottomuz #muzikiyilestirir. Gerçekten de öyle! Müzik iyileştiriyor, ruhuma iyi geliyor, mutlu ediyor.. Bilimsel araştırmalar da koroda şarkı söylemenin gerçekten iyileştirici bir yanı olduğunu söylüyor.

 

Bu çok yeni başladığım müzik yolculuğu aslında çok da hızlı gelişti! Son 6 ayım haftada 2-3 akşam koro çalışmaları ile geçti ve bu çalışmalarından sonunda kendimi Viyana'da gerçekleşen bir müzik festivalinde sahne alırken buldum! Evet evet doğru duydunuz, gerçekten Ekim ayında Viyana' daydım ve de 22 kişilik bir koro ile birlikte sahnedeydim :) Ve aşağıda o güne ait bir fotoğraf. Tüm detaylara "Hiçbir şey için geç değil" başlıklı blog yazımda yer verdim, oradan okuyabilirsiniz!

 

 

Üçüncü ve sonuncusu da yazmaya başlamak oldu! Yazmak yine çocukken şiir defterleri seviyesinde ilkokuldan, lise zamanlarına kadar devam etmiş ancak son bulmuş bir uğraştı. Yakın zamanda ise Linkedin üzerinde işle ilgili içerikler yazarken yeniden tetiklenen ve çevremin de beni cesaretlendirmesi ile şekillenen birşey oldu.

 

Yılın bu son döneminde kendi web sitemi ve bloğumu açma kararı aldım. Ve son 1 ayda üzerinde çalışarak bunu gerçekleştirdim. Aslında sizlere ulaşan bu ilk satırlar şu an benim için inanılmaz anlamlı! Ve her türlü geri bildiriminizi duymak da beni çok mutlu edecek. Bu arada önümüzdeki 3 yıl içerisinde de bir kitap yazma hayalimi de buradan sizlerle paylaşıyorum - sizde kalsın, kimseye söylemeyin sakın :) Konusu ve kurgusu az çok belirlendi ama elbette ki bu çok daha meşakatli ve uzun bir yolculuk.

 

Şimdi 2016'nın bu son günlerinde, ben 3 yeni deneyime adım atmış olarak yılı tamamlıyorum. Umarım sizler için de yeniliklerin, farklı deneyim ve fırsatların geliştiği bir yıl olmuştur 2016.

 

Yaşadığımız onca olumsuzluk ve zorluğun olduğu 2016 içerisinde, yine de hayatı anlamlandırmak için küçük/büyük adımlarınız oldu ise ne mutlu.

 

Paylaşmak isterseniz sizleri mutlu eden bu deneyimleri duymaktan çok mutlu olurum. Yazımla ilgili de her türlü yorum ve paylaşımınız beni mutlu eder.

 

Sevgiler

Selda

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

"Çalışan Bağlılığı" dediğimiz aslında yaman bir çelişki...

January 16, 2017

1/4
Please reload

Son Paylaşımlar

March 8, 2017

February 13, 2017

December 25, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square